Witaj!

ICCRS_Komunikat_295

E-mail Print PDF

WYDANIE 295 10 Maj 2016

Info-list Europejskiej Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej (Euccril)

W tym wydaniu: Katolicka Odnowa Charyzmatyczna (CCR) w dużym stopniu żyje w wielu zakątkach Europy. Duch porusza się i zawsze czyni nowe rzeczy. Poniżej sprawozdanie od naszej korespondentki z Bośni i Hercegowiny.

WYDARZENIA ODNOWY W BOŚNI I HERCEGOWINIE

Odbyło się drugie Spotkanie wspólnot charyzmatycznych/grup modlitewnych z Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny od 1 do 3 kwietnia 2016, w Medjugorie w Bośni i Hercegowinie.

Pierwsze spotkanie tego rodzaju było w zeszłym roku, weekend po Wielkanocy, podczas weekendu Bożego Miłosierdzia. Inicjatywa wyszła od Chorwackiej Koordynacji Odnowy w Duchu Świętym, której przewodzą Lordan Ljubenkov i Damir Zukan, aby te dwa kraje miały przynajmniej raz w roku spotkanie w celu pracy nad zawieraniem znajomości i dla podtrzymywania kontaktu pomiędzy Katolickimi charyzmatycznymi grupami modlitwy/wspólnotami w tych dwóch krajach.

Aby rozwinąć formację

W zeszłym roku spotkanie odbywało się od 10 do 12 kwietni 2015, w parafii pw. św. Jakuba w Medjugorie, Bośnia i Hercegowina. Głónymi przemawiajacymi byli Salvatore Martinez, prezydent Rinnovamento nello Spirito Santo we Włoszech; ks. Ante Vuckovic ze Splitu, Chorwacja, i reprezentanci Wspólnoty Regina Pacis z Włoch. Było obecnych więcej niz 1100 osób z 60 wspólnot/grup modlitwy z obu krajów. Celem jest rozwijanie formacji członków przez dzielenie się i bycie złączonym w modlitwie.

Przemień nas Panie

W tym roku, weekend po Wielkanocy, w weekend Bożego Miłosierdzia, od 1 do 3 kwietnia 2016, było drugie spotkanie tego rodzaju. Było więcej niż 1200 uczestników z 62 wspólnot/grup modlitwy z Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny. Temat brzmiał: "Przez Twoje Miłosierdzie - przemień nas Panie!" Inspiracją był Jubileuszowy Rok Miłosierdzia.

Ważne przebaczenie

Zwracano uwagę na to, aby wspólnotami/ grupami modlitwy kierował nie duch tego świata, ale Duch prawdy, miłości i nadziei z owocnymi dziełami miłości.
Głównymi mówcami na spotkaniu w tym roku byli: ks. Damir Stojic, kapelan studentów z Zagrzebia; Oreste Pesare, Dyrektor ICCRS i dr Hannah A. Schulz z Odnowy w Niemczech. Na początku spotkania wprowadzającego powitania dokonał ks. Marinko Sakota, proboszcz kościoła pw. św. Jakuba w Medjugorje. W swoim powitaniu mówił jak ważne jest przebaczenie i jak przebaczenie uwalnia nasze serca, aby były otwarte na miłość oraz że potrzebujemy zawsze szukać tej miłosci.

Odnowione czytanie Biblii

Potem pierwszą częścią było piękne świadectwo Oreste Pesare, jego nawrócenia i nowego życia w Bogu. Następnie mówił ks. Damir Stojic o tym jak członkowie grup i wspólnot Odnowy potrzebują odnowić się w czytaniu Biblii, a także nosić przy sobie Biblię przez cały czas. Potem kontynuował o przebaczeniu i dał uczestnikom wgląd w to, co w Starym i Nowym Testamencie dotyczy Roku Jubileuszowego. Druga część mowy ks. Damira była o trzech przypowieściach: (1) o zagubionej owcy, (2) o zagubionej drachmie; (3) o synu marnotrawnym.

Życie dla zbawienia innych

Drugą częścią weekendu była mowa Oreste Pesare o Papieżu Franciszku i Odnowie Chryzmatycznej. Głównymi przesłania Papieża dla Odnowy:
- Odnowa jest strumieniem łaski, być strumieniem miłosierdzia;
- jedność;
- uwielbienie i adoracja;
- dzielić się chrztem w Duchu Św z innymi;
- ewangelizacja;
- unikać niebezpieczeństwa pychy i zbytniego skupienia się na organizatorstwie;
- służenie;
- współpraca z lokalnymi biskupami;
- być prawdziwymi świadkami w swoim otoczeniu;
- tajemnica przebaczenia i poczucie we wspólnocie, że: żyjemy dla zbawienia innych! Jesteśmy we wspólnotach nie dla siebie, ale dla innych!
Potem było świadectwo dr Hannah Schulz o poruszeniu Ducha Św. w Niemczech i o aspektach pastoralnych rozwoju ruchu Dom modlitwy*. Miała też prelekcję o 'pięciu fazach grupy', a potem Luisa Nottegar ze wspólnoty 'Regina Pacis' dała świadectwo o swoim mężu Słudze Bożym Allesandro Nottegar, który żył służąc ludziom trędowatym.

Przyjmijcie dar miłosierdzia

W piątkową i sobotnią noc wszyscy mieliśmy Mszę Św razem z innymi pielgrzymami w Medjugorie przy ołtarzu na zewnątrz. Spotkanie ostało zakończone w niedzielę, kiedy mieliśmy Mszę Św. rano w sali św. Jana Pawła II gdzie mieliśmy spotkanie. Następnie modliliśmy się z mocą o przyjęcie daru miłosierdzia, abyśmy mogli przekazać je innym. Było wielkie wylanie Ducha Św: okazywać miłosierdzie innym jak Bóg Ojciec ciągle nam je okazuje.

Umowa jest taka, żeby takie spotkanie było znowu w przyszłym roku w tym samym miejscu, weekend po Wielkanocy: w weekend Bożego Miłosierdzia.

Niech Bóg was wszystkich błogosławi i wypełnia nas darem Swojego miłosierdzia!

Blazenka Vidovic
Mostar,
Bośnia Hercegowina

 

*Spójrz na Euccril 291 o ruchu Dom modlitwy

 

 

Tłum. AS "Łamanie Chleba"